Our Recent Posts

Tags

Reveniri Istorice: Steaua-Ajax

Desi blogul "Adevaratul Fotbal" se bazeaza pe fotbalul european, primul articol din acest an trebuie sa fie special, asa ca astazi voi analiza unul dintre meciurile care m-au apropiat de fenomenul numit fotbal, intr-o editie a seriei Reveniri Istorice.

Ne intoarcem putin in iarna lui 2013, atunci cand FCSB se numea inca Steaua, iar pe banca tehnica se afla Laurenţiu Reghecampf, in primul sau mandat, caci el a mai avut unul ulterior, fara rezultate la fel de notabile. Pe atunci, CFR era campioana en-titre, iar Steaua trecuse de faza grupelor Europa League, cu 11 puncte. Din acea grupa mai faceu parte Stuttgart, FC Copenhaga si Molde. Terminand pe prima pozitie, ros-albastrii au fost repartizati la tragerea la sorti impotriva campioanei Olandei, Ajax, o echipa net superioara chiar si unei echipe puternice cum era Steaua atunci, avand in componenta jucatori precum Rusescu, Chipciu, Chiriches sau Tatarusanu.

Prima mansa s-a disputat pe Amsterdam ArenA, lancierii iesind invingatori, dupa un meci care s-a disputat conform calculelor hartiei: Ajax-Steaua, 2-0. Turul, care s-a jucat pe 14 februarie lasa foarte putin de interpretat, deoarece scorul ar fi putut fi mult mai drastic daca nu erau interventiile lui Tatarusanu. Cred ca ar trebui mentionat si faptul ca Steaua nu era singura echipa romaneasca din saisprezecimi, CFR Cluj venind din grupele Champions League, acolo unde a terminat pe pozitia a treia, dintr-o grupa cu Manchester United, Galatasaray si Braga. CFR a reusit sa o invinga pe United pe Old Trafford, deci asa performante nu stiu cand vom mai trai, fiindca in acest sezon nu am avut nicio echipa calificata macar in grupele Europa League.

Revenind la Steaua, astepatrile pentru retur nu erau prea mari, dar cu toate acestea, Arena Nationala a fost umpluta de peste 45.000 de oameni, care si-au incurajat echipa de la inceput, pana la final.

Incepe meciul si ros-albastrii se reped in pressing, startul meciului apartinand romanilor. Au existat ceva ocazii, cea mai notabila fiind lovitura libera indirecta executata de Raul Rusescu, blocata de zidul advers. Primul gol a venit in ultimele 7 minute ale primei reprize, cand mingea lunga trimisa de Chiriches a fost preluata excelent de Latovlevici, acesta lobandu-l cu latul pe portarul advers. Sperantele romanilor crescand odata cu bucuria provocata de acest gol. Repriza a doua a fost din nou dominata de stelisti, care au amenintat poarta lui Vermeer in mai multe situatii, Adi Popa lovind bara din dreapta portarului in minutul 60. Totusi, golul a picat la o faza care nu anunta nimic: Latovlevici a repus balonul din margine, mingea a fost respinsa din careul de 16 metrii de catre apararea olandeza, pentru ca apoi Chiriches sa trimita un sut din vole, direct in vinclul portii. Minutul 76, Steaua-Ajax, 2-2. Lupta a continuat si in prelungiri, dar scorul nu s-a modificat.

La loviturile de departajare, stelistii au fost imbatabili, transformand toate cele patru penaltiuri, pe cand olandezii au ratat in doua ocazii. Mai mult ca sigur ca portarul Vermeer nu a studiat cum executa stelistii penaliturile, fiindca nu credeau ca se va ajunge pana la loviturile de departajare.

Aceasta victorie a calificat-o pe Steaua in optimi, acolo unde a dat de Chelsea, campioana UCL din sezonul precedent. Romanii nu au dezamagit nici in disputacu londonezii, parasind competitia cu fruntea sus. Meciul acesta va ramane cu siguranta in istorie drept o dovada ca nimic nu e imposibil daca crezi suficient de mult ca iti poti atinge obiectivul, si ca sa il citez pe unul dintre comentatorii acelui meci: "Sa visezi nu este imposibil, idealurile nu pot fi interzise!".