Our Recent Posts

Tags

Reveniri Istorice: Barcelona-PSG

Nu stiu exact care dintre cele doua meciuri din aceasta serie este o revenire mai mare, nici nu incerc sa le compar, cert e ca, pentru mine, aceasta partida a avut un impact mai mare pentru ca am vazut-o in direct.

Dupa o adevarata umilinta la Paris, in turul optimilor de finala din UCL, care urma, fara doar si poate, sa intre in istoria fotbalului drept una dintre cele mai negre nopti pentru Barcelona secolului 21, catalanii trebuiau sa joace returul, pe Camp Nou, putini fiind cei care mizau pe un miracol.

Scurt rezumat al primului meci:

Pe 14 februarie 2017, Barcelona si Paris Saint Germain s-au intalnit pe Parc des Princes pentru prima partida a optimilor de finala ale UCL. Meciul a fost condus de la un capat la celalat de parizieni, care au pus in practica un presing agresiv, blocand jocul de constructie al Barcelonei. Astfel, asa cum s-a putut observa pe toata durata partidei, catalanii au jucat, practic, fara mijloc. Jucatorii din tridentul ofensiv: Messi, Suarez si Neymar nu au beneficiat de mingi utile din cauza acestei lipse de inspiratie a lui Luis Enrique, antrenorul Barcelonei la acea vreme. Tot din acelasi motiv, al inexistentei mijlocului, atacurile francezilor au fost mai mereu perpendiculare pe defensiva, si asa vulnerabila a spaniolilor, terminand meciul cu 10 suturi pe poarta. Patru dintre ele au facut diferenta pe tabela de scor, acel 4-0 reprezentand cea mai proasta prestatie a Barcelonei sub comanda lui Enrique.

Sperantele pentru retur erau minime, toata suflarea fotbalistica vorbea despre caderea Barcelonei si cum acel meci a reprezentat finalul erei de glorie a catalanilor. PSG-ul era laudat, vorbindu-se, la acea vreme, despre o posibila contracandidata la trofeul UCL, din perspectiva francezilor.

Trei saptamani mai tarziu, pe 8 martie 2017, s-a jucat returul. In ciuda faptului ca nicio echipa nu reusise, in istorie, sa intoarca un handicap de patru goluri in prima mansa, catalanii erau increzatori. Legendarul "Camp Nou", Colosseumul care urma sa fie plin de fani, pregatiti pentru marea batalie. Asa cum a spus si Gica Popescu, fost capitan al Barcelonei: "Daca este o echipa in lume, care sa poata intoarce rezultatul acesta de 4-0, aceea este Barcelona".

Returul a inceput perfect pentru spanioli, Luis Suarez inscriind primul gol in minutul 3. Eforturile lui Iniesta au provocat autogolul lui Kurzawa, din minutul 40, catalanii terminand prima repriza cu doua goluri recuperate, din cele patru necesare. In minutul 50, Messi marcheaza al treilea gol al Barcelonei, dintr-un penalti obtinut de Neymar. Tot stadionul a amutit in minutul 62, atunci cand Cavani a strapuns poarta aparata de Ter Stegen. Barcelona avea nevoie, asadar, de 3 goluri, in 30 de minute. In minutul 88, Neymar inscria pentru 4-1, dar timpul nu era de partea Barcelonei. Acelasi Neymar a avut sangele rece necesar pentru a transforma penaltiul controversat, scos de Suarez. Toate acestea, nu inainte ca Sergi Roberto sa o califice pe Barcelona in sferturi, in minutul 95, la ultima faza a partidei. Barcelona a dat, deci, trei goluri in sapte minute, doua dintre ele fiind marca lui Neymar, considerat eroul acelei nopti de poveste.

Lumea fotbalului a fost clatinata din plin de acest rezultat, una dintre cele mai mari reveniri din istorie. Cum a fost posibil? FC Barcelona a crezut inca de la inceput. Determinarea jucatorilor a fost vizibila in cele trei saptamani dinaintea returului. Forta psihica a facut diferenta. Am spus-o, si o voi mai spune. Paris Saint Germain nu este o echipa mare, de top, din simplul fapt ca nu are ADN-ul necesar pentru a fi acolo, cel putin inca. Echipa antrenata de Emery a venit pe Camp Nou cu frica, cu scopul de a apara cele patru goluri diferenta din tur, dar Barcelona, precum un rechin infometat, a simtit mirosul de sange si a profitat, producand un miracol, un meci de povestit nepotilor.