Our Recent Posts

Tags

Reveniri Istorice: Milan-Liverpool

Cand cineva aduce in discutie subiectul intoarcerilor de scor, primul gand care imi trece prin minte este finala UEFA Champions League din 2005, dintre Liverpool si AC Milan.

Pentru cine nu isi aminteste ce s-a intamplat in acel meci sau pentru cine nu l-a vazut vreodata, macar in reluare, AC Milan a deschis scorul in primul minut, prin golul marcat de capitanul Paulo Maldini. Pana la pauza, scorul era 3-0 in favoarea italienilor, dupa alte doua goluri inscrise de Hernan Crespo. Totul parea decis, asadar, in urma primei reprize. Totusi, Liverpool a avut forta de a intoarce scorul prin Gerrard, Šmicer si Alonso, scorul final fiind 3-3. La penaltiuri echipele au mers cap la cap, pana cand Andriy Shevchenko a ratat penaltiul care le-a adus victoria cormoranilor, cu un 3-2 la loviturile de departajare. Chiar si in ziua de azi, la 13 ani dupa acest eveniment, finala din Istanbul este considerata cea mai mare revenire a secolului, tinand cont, desigur, si de nivelul la care se disputa acest meci.

AC Milan era, fara indoiala, favorita acelei finale, avandu-i in componenta pe Maldini, Pirlo, Kaka sau Seedorf, printre altii. Milanezii invinsesera Inter si Manchester United, tur-retur, in drumul lor catre finala. De partea cealalta, Liverpool il avea pe capitanul Steven Gerrard in teren, acesta fiind motorul echipei, dar formatia engleza era valoric inferioara. Liverpool se calificase din grupa, de pe pozitia a doua, primul loc ocupandu-l AS Monaco. In traseul lor catre meciul de la Istanbul, cormoranii au invins Bayer Leverkusen, Juventus si Chelsea.

Acum aproximativ un an, Djibril Cisse a dat un interviu in care a povestit ce a spus Gerrard la pauza meciului, cand Liverpool era ca si infranta: " Rafa Benitez, care era antrenorul englezilor, a tinut un discurs, dar ce ne-a montat cu adevarat au fost cuvintele lui Steven Gerrard. Acesta le-a cerut tuturor membrilor staff-ului sa iasa afara din vestiar, inclusiv celor care se ocupau de masajul fotbalistilor. A vrut sa vorbeasca doar cu noi, jucatorii. Ne-a spus ca el este un copil care a crescut odata cu Liverpool, si ca nu poate sa isi vada echipa umilita in felul acesta. A fost cel mai inspirational discurs pe care l-am auzit in cariera mea de fotbalist."

AC Milan a fost de departe echipa mai buna, echipa care merita sa castige finala, fiindca nici macar in a doua repriza si in prelungiri, Liverpool nu a controlat jocul. Toate cele trei goluri ale englezilor au venit in decursul a sase minute. Dupa minutul 60, in care scorul redevenise egal, Liverpool a tras cu dintii de acest rezultat, pentru ca mai apoi sa invinga la penaltiuri, unde, asa cum stim cu totii, este un joc psihic, in care orice se poate intampla, fara a conta in vreun fel, valoarea echipelor.

Victoria lui Liverpool a pus capat unei secete de 6 ani, in care fotbalul englez nu mai castigase niciun trofeu UCL, de la victoria lui Manchester United, in fata lui Bayern, o alta surpriza, deoarece Bayern era vazuta ca favorita, conducand la pauza cu 1-o. O situatie asemanatoare cu cea din prezent, in care nicio formatie din tara insulara nu a mai pus mana pe ravnitul trofeu, de la victoria lui Chelsea, in 2011, intr-o finala tot cu Bayern Munchen.

De ce sa nu fie acesta anul Angliei? Poate chiar al lui Liverpool, care a aratat foarte bine in meciul cu PSG. Doar timpul ne va putea lamuri...