Our Recent Posts

Tags

Finalista Cupei Mondiale

Toate asteptarile mele si, din ce s-ar parea, ale tuturor, au fost zdruncinate puternic de aceste optimi de finala.

Prima partida, Argentina-Franta, se anunta una extrem de echilibrata, o optime de finala asemanatoare cu o semi-finala sau poate chiar o finala. Asa a si fost, un meci cu numai putin de 7 goluri, cu executii spectaculoase si rasturnari de situatie. Franta a iesit invingatoare si va infrunta Uruguay, dupa ce sudamericanii au trecut de Portugalia, scor 2-1.

Astfel, atat Messi, cat si Cristiano parasesc Mondialul inca din faza optimilor si pare greu de crezut ca ambii vor fi prezenti si la urmatoarea editie, din Qatar 2022, unde Ronaldo a anuntat ca vrea sa participe aceasta fiind si ultima aparitie pentru el in tricoul nationalei, la 37 de ani. De cealalta parte, Messi s-a mai retras odata de la nationala si nu ar fi exclus sa o faca din nou zilele viitoare, desi eu cred ca va juca si la editia din Qatar, cand va avea 35 de ani.

Totusi, acestea nu au fost mari surprize, deoarece ambele partide de sambata erau echilibrate, iar oricine putea avansa in sferturi. Adevarata surpriza a fost meciul Spaniei cu Rusia, tara gazda. A fost unul dintre cele mai anoste meciuri vazute de mine vreodata, cu doua goluri banale, un autogol si un penalti transformat de rusi. Spania a completat 1115 de pase, avand o posesie de 79%.

Degeaba aceste statistici daca aceste pase nu au fost verticale, majoritatea erau pase de "serviciu", in lateral sau in spate, si din cand in cand, mai venea o verticalizare a lui Iniesta sau Isco. Rusii s-au multumit sa se apere cu tot efectivul in propria jumatate, asteptand loviturile de departajare.

La penaltiuri, Rusia s-a impus cu 4-3, fara sa rateze vreun penalti. Spaniolii au ratat doua, prin Koke si Aspas, iar David De Gea a terminat acest Mondial cu 6 goluri primite din 7 suturi pe poarta.

Asadar, ultimele doua campioane Mondiale, Spania si Germania, pe langa vice-campioana din 2014, Argentina si campioana Europeana, Portugalia, nu prind nici macar sferturile.

Tot legat de titlu, una dintre cele doua finaliste va fi, fie Rusia, Croatia, Anglia, sau Suedia, deci formatii mai slab cotate, pe care nimeni nu le-ar fi anticipat la inceputul acestui Mondial. Cum Anglia a invins Columbia, cel mai dificil adversar de pe aceasta parte de tablou, cred ca are o sansa destul de importanta sa prinda podiumul dupa o lunga asteptare.

Alaltaieri, Brazilia si-a respectat statutul de favorita, invingand Mexicul cu 2-0, asa cum a facut-o si Belgia, intr-un meci ce se anunta mai simplu decat cel al brazilienilor. Nu a fost deloc asa, iar in minutul 52, s-au vazut condusi cu 2-0. Insa toata lumea simtea ca nu e gata meciul, ca Belgia inca are timp sa intoarca rezultatul si poate sa trimita partida in prelungiri. Nu doar ca asa s-a intamplat, dar belgienii au dat lovitura de teatru la ultima faza a meciului, pe un contra-atac executat ca la manual.

Se dovedeste, din nou, ca 2-0 este cel mai periculos scor la fotbal. Japonezii s-au deconectat de la meci, s-au vazut deja invingatori, dar asta i-a costat, fiindca Belgia este echipa mai valoroasa, si daca nu ramai concentrat pe tot parcursul meciului, risti sa te trezesti prea tarziu.

Partea asta de tablou arata mai interesant, cu doua sferturi de finala extrem de echilibrate, Uruguay-Franta si Brazilia-Belgia. Ratiunea ne spune ca vom vedea o semi-finala Franta-Brazilia, o reeditare a finalei din 1998, insa dupa cum s-a desfasurat pana acum acest Campionat Mondial, e mai bine sa asteptam rezultatul si sa comentam dupa.