Our Recent Posts

Tags

Zilele 4/5- Surprize peste surprize

A patra zi a Cupei Mondiale a inceput cu meciul Costa Rica-Serbia, din grupa E. Partida a fost una incinsa, cu ceva conflicte si clinciuri intre Matic si un membru din staff-ul Costa Ricai. De asemenea, s-a folosit VAR-ul pentru un presupus fault de "rosu" la palma aplicata de Aleksandar Prijovic unui fundas advers. Scorul a fost 1-0 in favoarea Serbiei, care a castigat pentru prima data meciul de debut la Cupa Mondiala, din 1998, cand inca faceau parte din Iugoslavia. Costa Rica pastreaza sanse de calificare, dar misiunea acestora pare extrem de dificila, deoarece vor infrunta Brazilia si Elvetia.

A urmat apoi disputa de la 18:00, dintre Germania si Mexic. Meci castigat de Mexic dupa un joc aproape perfect al acestora. Am fost uimit de calmul si sangele rece aratat de mexicani. Chiar daca am spus si in primul articol dedicat Cupei Mondiale ca Mexic va fi una dintre surprize, nu ma asteptam la o victorie in fata campioanei en-titre.

Pentru mine, cele mai frumoase evenimente, pe langa festivitatea de deschidere si finala, sunt aceste meciuri cu surprize, in care o echipa mai mica invinge o formatie mai bine cotata prin munca, daruire si spirit de echipa. Exact asa s-a prezentat Mexicul la Moscova in fata unei Germanii de nerecunoscut, care nu gasea pasa decisiva pentru a inscrie, cu multa dorinta si cu un plan tactic bine pus la punct, unul care a si dat roade pana la urma. Cred ca ambele echipe vor avansa din grupa F, din care mai fac parte Suedia si Coreea de Sud, ramane de vazut care va fi ordinea, pentru ca e important si cine se califica de pe primul loc.

Ziua a fost inchisa cu meciul Brazilia-Elvetia de pe Rostov Arena. Brazilia este pentru multi principala favorita, iar eu ma numar printre ei, asa ca eram curios sa vad cum vor evolua Neymar&Co impotriva unei echpe a Elvetiei clasata in top 10 in clasamentul FIFA. Prima repriza a fost dominata de Brazilia, dar nu au existat foarte multe ocazii nici din partea lor, pana cand Coutinho a trimis o racheta catre coltul din stanga portarului elvetian, Sommer. Se facea 1-0 din minutul 20 si parea ca cele trei puncte vor fi castigate de Seleção. Totusi, repriza a doua a adus si egalarea, cumva impotriva cursului jocului, deoarece Elvetia nu avusese nicio sansa clara pana la cornerul egalizator. De atunci, Brazilia a cautat cu disperare golul care sa le aduca victoria, insa elvetienii au rezistat( si cu putin noroc), iar astfel, Serbia se afla in fruntea grupei E, urmata de Brazilia si Elvetia. Codasa grupei este Costa Rica.

Meciul din grupa F, Suedia-Coreea de Sud a deschis cea de cincea zi. Suedia a castigat in cele din urma, cu 1-0, gratie unui penalti acordat cu ajutorul arbitrajului video. Mai tarziu, Belgia, cea pe care multi o vad o posibila surpriza, si intr-adevar, si eu cred ca va ajunge departe in competitie, dar nu as numi-o surpriza, fiindca inca de la Campionatul Mondial din Brazilia 2014 asteptam sa vedem o ECHIPA. Talent au, dar pana acum nu au jucat ca o echipa. Prima repriza a fost una dificila pentru acestia, nereusind sa strapunga apararea unei debutante la Cupa Mondiala, Panama. Golurile au venit in repriza secunda, si cu fiecare minut ce se scurgea de pe ceas, jucatorii belgieni deveneau tot ma buni si siguri pe ei. Final: 3-0, Belgia.

Acum se joaca ultimul meci al zilei, Tunisia-Anglia, meci care conteaza in grupa G. Anglia are o echipa destul de tanara, dar cu fotbalisti talentati, precum Sterling, Kane sau Dele Alli. In acest moment, scorul este 1-0 in favoarea britanicilor, care joaca dezinvolt, sigur, nici adversarul nu este cel mai puternic.