Our Recent Posts

Tags

Spectacolul Campionilor

In acest articol voi acoperi toate cele patru meciuri din turul sferturilor de finala ale UEFA Champions League.

Suntem marti seara, de la ora 21:45 si vor incepe primele doua meciuri ale sferturilor. Sincer sa fiu, mi-am imaginat un cu totul alt scenariu, atat la Juventus-Real, cat si la Sevilla-Bayern.

Incepem cu partida disputata de madrileni impotriva ’’Batranei Doamne”, despre care am si scris acum mai putin de o saptamana, articolul se afla aici. Atunci o laudam si vorbeam despre importanta unui succes in UCL, insa un domn ”batran”, le-a ruinat sperantele. Este vorba, desigur de Cristiano Ronaldo, golgheterul absolut al acestei competitii. Ajuns la 33 de ani in luna februarie, Ronaldo nu da semne ca ar fi cazul sa se retraga, ba dimpotriva. Realul a facut un meci foarte bun, in care a stiut sa sufere, a stiut sa se apere in momentele bune ale italienilor, care nu au fost putine, si cel mai important, s-au calificat mai mult ca sigur in ”careul de asi”. Toata aceasta prestatie a fost umbrita de golul magnific al lui Ronaldo, pentru care suporterii italieni s-au ridicat in picioare aplaudandu-l.

Juventus nu a jucat prost, dar anumite slabiciuni in defensiva si-au spus cuvantul, iar lipsa lui Pjanic a ingreunat-o si mai tare. Cred ca este momentul unui schimb de generatii la Juve. Probabil ca si Allegri va parasi echipa la finalul sezonului.

Ne mutam pe Ramon Sanchez Pizjuan, unde a avut loc un alt meci, poate mai putin apetisant pentru unii, insa cine l-a vazut stie ca nu a fost asa. Sevilla a demonstrat inca o data ca nu este un simplu accident prezenta ei printre echipele mari ale Europei calificate in sferturi. Andaluzii au aratat dezinvoltura si calitate, insa acestea nu au fost suficiente pentru a o rapune pe Bayern si experienta ei. Cred ca situatia lui Vincenzo Montella reprezinta o metafora a vietii: dat afara de la AC Milan, acesta a condus-o pe Sevilla pana in sferturi. Misiunea sa si a echipei sale pare imposibila, avand in vedere ca returul se joaca in Germania, insa cred ca e mai bine sa vorbim abia dupa fluierul de final al returului.

O zi mai tarziu, s-au disputat alte doua meciuri superbe.

Desi multi o vedeau pe Roma ca si eliminata, acestia s-au prezentat admirabil pe Camp Nou. Daca nu v-ati uitat la meci, ati putea spune ca nu e asa, avand in vedere scorul mult prea drastic.

De partea cealalta, Barcelona a jucat prudent, stiind ca exista si mansa retur. Catalanii au beneficiat si de doua autogoluri, iar in acest moment par calificati.

Capul de afis al zilei de miercuri a avut loc pe Anfield. Aproape nimeni nu se astepta la o asa desfasurare de forte. Trioul din atacul cormoranilor a fost din nou la inaltime, iar la finalul primei repize, scorul era un categoric 3-0. In a doua repriza, echipa lui Jurgen Klopp a cedat in totalitate balonul cetatenilor, aparandu-se cu brio.

Aceste meciuri, si nu numai, demonsteaza inca o data, ca in UCL regasim nivelul maxim de fotbal, nu doar la nivel de club, nu doar din Europa, ci de pe tot mapamondul.